Dlaczego w czajniku osadza się kamień i jak z nim walczyć?

Różnego rodzaju urządzenia AGD podgrzewające wodę – takie jak czajniki bezprzewodowe czy ekspresy do kawy – mogą z biegiem czasu tracić na swojej wydajności. Wszystko jest wina osadu z kamienia, który zaczyna przylegać do ścianek urządzenia. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, z którym należy regularnie walczyć. W jaki sposób odkamieniać urządzenia AGD i dlaczego warto to robić? Wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto odkamieniać sprzęt AGD?

Osadzający się kamień na ściankach czajnika bezprzewodowego może z biegiem czasu przysparzać wiele problemów. Najważniejszy z nich to utrudniony przepływ ciepła z grzałki do wody. To sprawia, że woda w czajniku gotuje się znacznie dłużej niż zwykle, co idąc dalej przekłada się na większe zużycie energii elektrycznej.

Korzyści finansowe nie są jedynymi, które przemawiają za regularnym odkamienianiem czajnika. Warto uwzględnić fakt, że zalegający kamień może zmieniać zapach i smak wody lub co gorsza – oddzielać się w postaci widocznych płatków na powierzchni wody. Do tego wszystkiego dochodzą walory estetyczne, ponieważ osad z kamienia zamienia błyszczącą powierzchnię czajnika w bardziej matową.

Czym szybko odkamienić czajnik?

Sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszej zalicza się przegotowanie wody z octem. Jeszcze innym sposobem aby szybko odkamienić czajnik jest zastosowanie kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Największą zaletą powyższych rozwiązań jest ich naturalne pochodzenie. Większość tych środków znajdziemy w niemal każdej kuchni i są one w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Niemniej jednak w sprzedaży znajdują się również profesjonalne środki odkamieniające w postaci proszku lub płyną. Działają błyskawicznie i w zaledwie kilka minut uporają się z zalegającym kamieniem. Więcej informacji w tym temacie, znajdziesz na stronie: https://joblife.pl/porady/jak-odkamienic-czajnik-i-ekspres-do-kawy/

Podsumowanie

Regularne odkamienianie czajnika pozwala nie tylko dłużej zachować sprawność urządzenia, ale również cieszyć się oszczędnościami, ponieważ nie musimy dopłacać do coraz to dłużej działającego ekspresu czy czajnika elektrycznego. Sytuacja jest o tyle prosta, że domowe środki odkamieniające kupimy już za kilka lub co najwyżej kilkanaście złotych.