Jak napisać dobry biznesplan?

Jeśli chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą to musimy zacząć od napisania dobrego biznesplanu, który pokaże nam czy nasz pomysł nadaje się do realizacji, czy lepiej od razu sobie odpuścić. Biznesplan powinien składać się z kilku części. Na początek powinniśmy się zapoznać z branżą, w którą chcemy wejść. Jeśli ma to być otwarcie restauracji to przeanalizujmy chłonność miasta, w którym chcemy otworzyć.

Sprawdźmy ile mieszkańców zamieszkuje miastu, ile restauracji jest otwartych w mieście i w jakiej kuchni się specjalizują, gdzie będzie dogodna lokalizacji. Kolejny krok to szczegółowe przeanalizowanie konkurencji: możemy odwiedzić restauracje w różnych porach: zarówno w weekend jak i w tygodniu i sprawdzić ile klientów stołuje się w restauracji i jakie ceny oferuje konkurencja.

Kolejny krok to szczegółowy kosztorys otwarcia naszego małego biznesu, analiza kosztów stałych i zmiennych. Na koniec dokonajmy analizy SWOT, która dokładnie przedstawi nam nasze szanse i zagrożenia, wady i zalety. Tylko zróbmy to rzetelnie, ponieważ w przeciwnym razie już na początku na pomysł może być niewypałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.