Renowacja starych drewnianych drzwi

Stare drzwi to kawał solidnego materiału. Dawniej drzwi produkowało się z drewna. Były dzięki temu bardzo wytrzymałe, solidne, bezpieczne i oczywiście piękne. Dziś drzwi drewniane są niesamowicie drogie, dlatego zastępuje się je drzwiami stalowymi lub z płyt drewnopodobnych. Niestety, ich wytrzymałość nawet w połowie nie jest tak duża jak drzwi drewnianych. Z tego powodu wiele osób myśli o tym, aby kupić stare drewniane drzwi i poddać jej samodzielnej renowacji. Jak można tego dokonać krok po kroku, aby efekt był satysfakcjonujący? W tym artykule dowiesz się tego krok po kroku.

Usuwanie starej farby z drzwi

Pierwszym zadaniem do wykonania będzie oczyszczenie drzwi ze starej farby. W wielu przypadkach może być jej kilka warstw. Drzwi zdejmujemy z zawiasów i układamy poziomo, np. na koziołkach lub stole. Następnie przy pomocy opalarki rozgrzewamy powłokę starej farby i zeskrobujemy ją szpachlą. Zadanie to może być bardzo żmudne i czasochłonne, a trzeba je wykonać z maksymalną starannością. Na drzwiach nie mogą pozostać żadne pozostałości po farbie, ponieważ będą widoczne pod nową powłoką. Co w przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak rowki czy wgłębienia. Strumień ciepłego powietrza płynący z opalarki pozwala rozgrzewać farbę i ułatwia jej usuwanie. Pracę tę można wspomóc sobie przy pomocy szlifierki z odpowiednimi nakładkami.

Uzupełnianie ubytków

Kiedy nasze drzwi są już oczyszczone ze starej farby, można się zabrać za uzupełnianie ubytków w nich. W drewnie mogą znajdować się różnego rodzaju uszkodzenia, skazy, wgłębienia. Uzupełnić je można specjalną masą szpachlową do drewna. Nakładamy ją przy pomocy szpachli, a kiedy zaschnie, nadmiar szlifujemy papierem ściernym. Oczywiście do renowacji starych drzwi wcześniej należy zdemontować wszystkie okucia i wyjąć szybki, jeśli takie występują. Jeżeli są w dobrym stanie, można je założyć ponownie. W przeciwnym wypadku warto zlecić szklarzowi nowe szybki z wybranego przez siebie gatunku szkła.

Malowanie drzwi

Kiedy drzwi drewniane zostały już oczyszczone, a ubytki są uzupełnione, można pomyśleć o ich malowaniu. Czym malować drzwi? Przede wszystkim warto je zabezpieczyć przed różnego rodzaju czynnikami biologicznymi, które mogą im szkodzić. W tym celu pomagają impregnaty. Natomiast wierzchnią warstwę wykonać możemy przy pomocy dedykowanych farb powłokotwórczych, jak lakiery czy lazury. Czy renowacja drzwi jest kosztowna? Na pewno trzeba się liczyć z pewnymi wydatkami, np. na zakup narzędzi czy farb. Podsumowując jednak, wychodzi to znacznie taniej niż zakup nowych drzwi drewnianych. Posiadasz takie drzwi, ale nie masz pieniędzy na zakup materiałów do renowacji? Pożyczka gotówkowa na pewno ci pomoże – pożyczysz dokładnie tyle pieniędzy, ile na ten cel potrzebował będziesz. Sam proces renowacji może ci zająć od kilku dni do nawet kilku tygodni. Drzwi z dużą ilością zdobień wymagają więcej pracy, przez co cała czynność rozciąga się w czasie. Warto jednak wykonać ją solidnie, aby być w pełni zadowolonym z efektu.