Jak stymulować rozwój dziecka poprzez zabawę?

Pokolenie dzisiejszych dorosłych samodzielnie wymyślało coraz to nowe zabawy. Rozwijało to ich kreatywność i poprawiało wydolność organizmu. Aktualnie dzieci spędzają coraz więcej czasu w domu, rzadko bawiąc się na podwórku. Dawne miejsca zabaw: trzepaki, trawniki nie są już oblegane przez najmłodszych. Dlatego rodzice często muszą stymulować rozwój dzieci poprzez sugerowanie im zabaw na dworze, czy nawet organizowanie specjalnych spotkań na placach zabaw czy w przydomowych ogródkach. Jakie zabawy dla dzieci na dworze są najbardziej stymulujące? Czy aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla harmonijnego rozwoju?

Dziecięce zabawy – co warto pokazać nowemu pokoleniu?

Najlepsze zabawy zawsze odbywały się na podwórku. Niektórych lepiej nie pokazywać podopiecznym, ponieważ nie zawsze były one bezpieczne. Jest jednak pewien kanon zabaw, z których dzieci będą zadowolone – wystarczy zaznajomić je z zasadami i znaleźć kompanię do zabawy. Najmłodsze dzieci chętnie zagrają w ganianego, chowanego czy tradycyjnego berka. Są to proste zabawy, ale wymagające dużej tężyzny fizycznej, sprawności i kreatywności. Dzięki temu, że wszystko odbywa się na zewnątrz dzieci mogą odetchnąć świeżym powietrzem. Dla starszych warto zabrać na podwórko kredę i nauczyć je rysować klasy. Skakanie poprawi ich motorykę i umiejętność utrzymania równowagi. Zabawy dla dzieci na dworze nie muszą być skomplikowane. Jeśli chce się je zaangażować, można pobawić się w kolory. Rodzic wybiera jakąś barwę i każde dziecko ma przynieść przedmiot w tym odcieniu. To zabawa, która angażuje wiele zmysłów. Jeśli na podwórku pojawi się więcej dzieci warto zaangażować je do gier w piłkę – dwa ognie czy rzucanie do siebie jest świetną rozrywką zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który widzi, że jego podopieczny się rozwija. 

Harmonijny rozwój psychiczny i fizyczny – dlaczego są tak istotne?

W szkole czy przedszkolu dużą uwagę zwraca się na rozwój psychiczny, zdobycie wiedzy i umiejętności. Mniej czasu poświęcane jest harmonijnemu rozwojowi fizycznemu. Okazuje się jednak, że te aspekty są ze sobą powiązane. Dzieci, które często przebywają poza domem i ich umysł ma czas odpocząć, szybciej zdobywają wiedzę i nie muszą się tyle uczyć. Zabawy dla dzieci na dworze są zatem pomocne w harmonijnym rozwoju całego organizmu. Warto motywować dziecko do tego, by spędzało czas na bieganiu, poznawaniu przyrody i poszerzaniu horyzontów. Co więcej, warto spędzać ten czas razem z dziećmi – aktywność fizyczna jest ważna również dla rodziców. 

Nowe pomysły na zabawę przyjdą same

Czasem najtrudniejszym momentem, gdy chodzi o zabawy dla dzieci na dworze jest zorganizowanie grupki, która pozwoli na zagranie w najpopularniejsze gry. Jednak już po kilku minutach wspólnej zabawy dzieci zaczną wymyślać nowe rzeczy – zwiększy się ich kreatywność i z pewnością nie będą chciały wracać do domów. Warto zatem zabrać dla nich napoje i pyszne przekąski, aby cieszyć się ze wspólnej zabawy dzieci oraz chwili wytchnienia dla rodziców.