Finanse

W jakiej walucie warto oszczędzać?

W obliczu rosnącej inflacji Polacy zastanawiają się, gdzie najkorzystniej ulokować swoje pieniądze. Rosnąca niepewność, osłabienie wartości złotego i zmiany polityczne powodują, że coraz częściej odchodzimy od złotego w stronę innych walut.

Obce waluty zyskują na popularności

Trzymanie oszczędności jedynie w polskiej walucie nie jest już uważane za bezpieczne. Wartość pieniądza spada i staje się to coraz bardziej odczuwalne w życiu codziennym. Z jednej strony rosnąca inflacja, z drugiej trwająca jeszcze pandemia, a z trzeciej wojna na terytorium naszego sąsiada przyczyniają się do niestabilności na rynku finansowym. Rodzi to pytania, w jakiej walucie oszczędzać, w jakie aktywa inwestować i co zrobić, by nie stracić. Wielu Polaków stawia na wymianę waluty polskiej na obcą lub kilka obcych i trend ten zyskuje coraz bardziej na popularności.

Czy warto oszczędzać w obcej walucie?

Eksperci przewidują, że w 2022 r. kondycja złotego wciąż będzie słaba. Postawienie w tym momencie na waluty obce jest jednym z bezpieczniejszych sposobów przechowywania oszczędności i uchronienia ich przed skutkami inflacji. Warto zainwestować w walutę obcą także dlatego, że w związku z sytuacją ekonomiczną w Polsce także oszczędzanie na lokatach i rachunkach oszczędnościowych nie jest już opłacalne.

W jakiej walucie najlepiej trzymać oszczędności?

Najpopularniejszą walutą, która również cieszy się największym zaufaniem jest dolar amerykański. Aż niemalże 60% oszczędności na całym świecie jest przechowywanych w tej walucie właśnie. To czyni ją stabilną i bezpieczną. Na drugim miejscu wybierane jest euro i jest to także bardzo istotna waluta w globalnej ekonomii. Euro stanowi na chwilę obecną 20% oszczędności w skali globalnej. Warto rozważyć oszczędzanie w więcej niż jednej walucie. W takiej sytuacji gdy jedna z walut traci na wartości, wartość drugiej waluty może wzrosnąć. Wiele osób decyduje się jeszcze na wybór franka szwajcarskiego. To trafny wybór, ponieważ można zyskać patrząc długoterminowo. Waluta ta bowiem zyskuje zawsze wtedy, gdy pojawiają się kryzysy gospodarcze, a światowe rynki ulegają zawirowaniom.

Bez względu na to, jaką walutę wybierzesz do trzymania w niej swoich oszczędności, warto wymienić polski złoty w czasie, gdy kurs będzie najkorzystniejszy oraz w miejscu, które oferuje uczciwe ceny. W woj. wielkopolskim takim miejscem jest kantor Poznań – Kantor Park, a także Kantor Swarzędz. To placówki z wieloletnim doświadczeniem, która przez lata działalności niezmiennie oferuje swoim klientom bezpieczne transakcje, atrakcyjne kursy oraz dodatkowe rabaty przy wymianie większych kwot.

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Interaktywną Agave.pl – Pozycjonowanie Poznań.