Wybierasz się w góry? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć

Spacery górskie to znakomity sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu dla każdego. Nie mówimy rzecz jasna o profesjonalnej wspinaczce czy pokonywaniu trudnych szlaków pieszych, do których należy mieć odpowiednie przygotowanie fizyczne i wiedzę dotyczącą możliwych zagrożeń na trasie. Warto, bez względu na charakter wycieczki, odpowiednio przygotować się pod kątem technicznym. Sprawdzamy, w co warto się wyposażyć.

Aktywność w górach – o czym warto pamiętać?

Wiele wspaniałych szlaków prowadzi przez mniej wymagające góry, niż chociażby słynne, wypiętrzone Tatry. Oznacza to, że nawet bez większego przygotowania kondycyjnego możemy podjąć się pieszych wędrówek w gronie znajomych czy rodziny – o ile racjonalnie podejdziemy do wyboru trasy wycieczki. Zawsze powinniśmy brać pod uwagę możliwości fizyczne najsłabszej osoby z grona. Samotne podróżowanie nie jest także wskazane, dlatego wybierajmy się w góry przynajmniej we dwójkę. Nieodzownym elementem wyposażenia powinien być telefon komórkowy, którym wezwiemy pomoc jeśli wpadniemy w jakiekolwiek tarapaty. Sprawdzimy też na nim pogodę czy godzinę, a także naszą lokalizację. Niestety, sprzęt elektroniczny może zawodzić – dlatego przyda się także tradycyjna mapa składana, dzięki której odnajdziemy się nawet w momencie, gdy utracimy łączność z satelitą.

Jak się ubrać w góry? Czapka, buty zimowe męskie – co jeszcze?

Spacerowanie po górach, nawet jeśli przemierzamy wyjątkowo łagodne wzniesienia, może obciążać nasze stawy. Warto zatem wyposażyć się w wygodne ubranie, a przede wszystkim buty zimowe męskie lub damskie, jeśli podróżujemy po górach w okresie jesiennym, zimowym bądź wiosennym. Pamiętajmy, że w niektórych partiach gór śnieg może utrzymywać się nawet cały rok, dlatego porządne trekkingówki są czymś jak najbardziej wskazanym. Należy ubierać się zgodnie z prognozą pogody, obierając raczej pesymistyczny wariant. W niektórych obszarach gór temperatura może gwałtownie spadać, wobec czego lepiej wziąć nieco więcej ubrań, niż ryzykować wychłodzenie. Na piesze wędrówki ubierajmy się warstwowo, nie zapominając o odzieży, która skutecznie zabezpieczy nas przed utratą ciepła i negatywnym wpływem podmuchów wiatru.

Ekwipunek górskiego turysty – jak dobrać bagaż?

Kolejnym niezbędnym elementem pieszych wycieczek górskich jest ekwipunek. Weźmy ze sobą pakowny plecak, w którym pomieścimy wszystkie potrzebne przedmioty. Musi być wygodny i nie obcierać ramion ani pleców. Do środka spakujemy przekąski, termos, zabezpieczenie przeciwdeszczowe i powerbank. Warto zabrać ze sobą także apteczkę pierwszej pomocy – przyda się w razie urazów fizycznych i nieprzewidzianych sytuacji na szlaku (ktoś może potrzebować naszej pomocy). Przemyślmy dokładnie aspekty dotyczące zabierania poszczególnych rzeczy – im więcej, tym nasz bagaż będzie mniej wygodny do niesienia. Jeśli posiadamy latarkę w telefonie – nie zabierajmy innej, tym bardziej jeśli rozpoczynamy spacer rano. Rekreacyjny spacer po górach nie musi wymagać specjalistycznego przygotowywania kondycyjnego – o ile mierzymy siły na zamiary i wybieramy lekkie trasy. Jeśli zaś nie czujemy się na siłach, to lepiej odpuśćmy i wybierzmy bezpieczniejszą alternatywę.