Wysyłasz dzieci na kolonie zimowe? Upewnij się, że dobrze je przygotujesz

Początek roku to czas ferii zimowych dla dzieci. Nie wszyscy rodzice planują również w tym czasie urlop, więc świetnym rozwiązaniem wydają się kolonie zimowe oferowane przede wszystkim przez biura podróży, instytucje, stowarzyszenie i inne podmioty. Dziecko ma nie tylko zapewnioną odpowiednią opiekę, ale również aktywnie spędza czas ze swoimi rówieśnikami. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd?

Odpowiednia garderoba – adekwatna do warunków i aktywności

Tak naprawdę najważniejszą kwestią jest spakowanie odpowiedniej odzieży. Dziecko na koloniach zimowych nie potrzebuje telefonu, tabletu i innych akcesoriów, które mają mu zapewnić rozrywkę w wolnym czasie, ponieważ każdy tego rodzaju wyjazd ma zaplanowaną różnorodną aktywność dla dzieci, w tym przerwy na posiłki i odpoczynek. Na wszystkie te ewentualności należy spakować odzież oraz odpowiednie buty dla dzieci.

Zanim zaczniemy pakowanie, warto dokładnie zapoznać się, w jaki sposób dzieci będą spędzać czas na koloniach zimowych. Tego rodzaju odpoczynek może mieć bardzo różną formę, np. oprócz aktywności na świeżym powietrzu dzieci mają również przewidziane zajęcia na salach gimnastycznych, a nawet basenach – trzeba więc dziecko spakować na taką ewentualność.

Jeśli chodzi o odzież, to musimy zapewnić dziecku przede wszystkim czystą bieliznę na każdy dzień pobytu, w tym również T-shirty, które dzieci zakładają pod bluzy czy swetry. Warto spakować do plecaka kilka sztuk ciepłych bluz lub swetrów zarówno wciąganych przez głowę, jak i rozpinanych, ponieważ to elementy garderoby, które łatwo mogą się zabrudzić. Podobnie sprawa wygląda ze spodniami. Jeśli dziecko dużo czasu będzie przebywać na powietrzu, to świetnie sprawdzi się bielizna termoaktywna oraz kurtki i spodnie z materiałów, które zabezpieczą przed takimi warunkami atmosferycznymi jak śnieg, deszcz, wiatr i mróz.

Kolonie zimowe – jakie buty dla dzieci?

Na kolonie zimowe zdecydowanie trzeba zabrać co najmniej kilka par, a przynajmniej dwie – jedną, która będzie służyła na zewnątrz oraz drugą, którą dziecko będzie nosić w ośrodku. Oczywiście kapcie i klapki pod prysznic to buty dla dzieci, które każde dziecko bezwzględnie powinno na koloniach posiadać – nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa i zdrowia. Buty dla dzieci na zewnątrz powinny chronić przed warunkami atmosferycznymi – nie mogą więc przemakać, przepuszczać wiatru i chłodu, a przy tym muszą być wygodne, aby uprawianie aktywności na świeżym powietrzu nie było dla dziecka męką. Natomiast jako obuwie do noszenia w ośrodku świetnie sprawdzą się ulubione adidasy, tenisówki czy inne obuwie sportowe.

Jeśli dziecku podczas wyjazdu będą potrzebne jeszcze inne elementy garderoby, np. strój kąpielowy, to na pewno ośrodek nas o tym poinformuje. Praktycznie każdy organizator udostępnia rodzicom listę, co dziecko obowiązkowo powinno ze sobą zabrać, wystarczy po prostu się jej trzymać. Przed wyjazdem warto też poinstruować dziecko, jak powinno się ubierać, aby nie zmarznąć i nie przegrzać się na koloniach.