Budownictwo

Rola i znaczenie stabilizatorów gruntu przy remontach nawierzchni dróg

Prace drogowe wymagają w dzisiejszych czasach zastosowania różnego rodzaju ciężkiego sprzętu. Poza bardzo dobrze znanymi walcami czy układarkami asfaltu na placu budowy można zetknąć się również z tak zwanymi stabilizatorami gruntu. Czym są te maszyny, jakie jest ich zadanie i dlaczego odgrywają tak istotną rolę przy budowie i remoncie nawierzchni drogowych?

W jaki sposób działa stabilizator gruntu?

Stabilizator gruntu to rodzaj maszyny drogowej, której zadaniem jest – jak wskazuje nazwa – wzmacnianie i poprawianie właściwości podłoża pod budowę drogi. Stabilizacja gruntu zachodzi w kilku etapach.

  • zerwanie warstwy gruntu o grubości zazwyczaj od kilku do kilkunastu centymetrów,
  • rozdrobnienie urobku, skruszenie większych brył gruntu do sypkiej postaci,
  • zmieszanie urobku z odpowiednio dobranym materiałem stabilizującym, np. cementem,
  • rozprowadzenie gotowej mieszanki.

Utworzona w ten sposób warstwa podłoża jest następnie zagęszczana przy pomocy walca drogowego i gotowa do ułożenia nawierzchni z masy bitumicznej.

Wysokiej jakości stabilizatory gruntu znajdziemy w ofercie firmy Bellator.

Znaczenie stabilizatorów gruntu?

Stabilizatory gruntu odgrywają bardzo istotną rolę podczas prac drogowych, zarówno przy budowaniu nowych dróg, jak i remoncie już istniejących. Przy ich pomocy można znacząco poprawić właściwości podłoża, między innymi jeśli chodzi o odporność na czynniki środowiskowe oraz nośność. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku dróg narażonych na bardzo duże obciążenia, między innymi autostrad oraz dróg ekspresowych. Prawidłowo przeprowadzona stabilizacja gruntu sprawia, że nawierzchnia drogowa jest znacznie mniej podatna na późniejsze uszkodzenia, co w znacznym stopniu przekłada się na poprawę bezpieczeństwa oraz komfort prowadzenia pojazdu. Poprawa trwałości podłoża oznacza również mniej wymagających napraw uszkodzeń nawierzchni, a tym samym mniejsze koszty utrzymania drogi.

Należy pamiętać, że remont czy budowa dróg to wieloetapowy proces, który na każdym kroku musi być przeprowadzony przy użyciu odpowiedniej jakości materiałów oraz zgodnie z obowiązującymi standardami. Nawet najlepszy stabilizator gruntu nie zapewni wysokiej trwałości drogi, jeśli na innych etapach budowy – np. równaniu, zagęszczaniu, układaniu masy bitumicznej – zostaną popełnione istotne błędy.